برای تامین ویتامین های مورد نیاز بدن به جای استفاده از مکمل های رنگارنگ بهتر است تنوع مواد غذایی مصرفی را بالا ببریم.

هشدار مصرف زیاد مکمل های غذایی در ایران

اغلب مردم براین باورند که بهترین راه جبران کمبودهای تغذیه‌ای قرص‌های رنگارنگ، شربت‌های جورواجور و مکمل‌‌های متفاوت است و مثل نقل و نبات انواع این مکمل‌ها را می‌توانید درهمه خانه‌ها پیدا کنید.

به گفته ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت هر ایرانی به‌طور میانگین سالانه ۲۰ هزار تومان مکمل مصرف می‌کند، اگر در برنامه غذایی افراد 2اصل تنوع و تعادل رعایت شود نیازی به مصرف مکمل برای اکثر افراد نیست و تنها در دوران بارداری، شیردهی، بلوغ و بعضی سنین مثل کودکی و سالمندی مصرف مکمل ضروری است.

در مراکز بهداشتی درمانی وزارت بهداشت به‌طور رایگان مکمل‌های غذایی مثل مولتی ویتامین و آهن برای کودکان و قرص آهن و مولتی ویتامین و ید برای مادران باردار داده می‌شود؛ همچنین قرص آهن برای نوجوانان دختر در مدارس و قرص کلسیم برای افراد بالای ۶۰سال به‌صورت رایگان عرضه می‌شود.

مصرف مکمل های غذایی برای چه افرادی لازم است

یک مکمل مهم، ویتامین D است که به‌دلیل نوع تغذیه و کمبود مواجهه با نور مستقیم خورشید، قرص پرل ویتامین D توسط وزارت بهداشت به‌صورت رایگان در مدارس برای دختران و پسران سال‌های اول و دوم دبیرستان و در مراکز بهداشتی برای زنان میانسال و مردان سالمند عرضه می‌شود؛ ضمن اینکه قرص پرل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D باید در گروه سنی جوانان، میانسالان و سالمندان بالای ۶۰ سال، ماهانه یک عدد مصرف شود.

با رعایت تنوع و تعادل تغذیه‌ای نیازی به مصرف خودسرانه مکمل نیست و لازم نیست که خانواده‌ها در این زمینه هزینه کنند.

منبع : iran-newspaper.com

دسته بندی : مجله خانواده
نویسنده : bahmanmohtadi
آمار مطلب : 58 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 7 مارس 2018

یک دیدگاه بنویسید